Přechod průmyslu z tabulkového chápání na aplikační vidění

16. 9. 2019 Rubrika: Standard MPE

Všechny naše aplikace vytváříme v tzv. aplikačním vidění, protože jsme si uvědomili, že současné aplikace pro řízení výroby, ale i velké ERP systémy, mají jednu velkou nevýhodu. Jejich ovládání, přehlednost a funkcionalita je naprosto nevyhovující. Vývoj těchto softwarů započal v devadesátých letech a ironicky se zde i zasekl. V poslední době se setkáváme s inovační snahou výrobců, ale z našeho vývojářského pohledu jde pouze o tzv. Redesign (změna podoby systému) starých verzí, ale základní stavební kámen (kód a funkcionalita) zůstává pořád stejný. Více o principu fungování Pantheru.

Všechny naše aplikace vytváříme v tzv. aplikačním vidění, protože jsme si uvědomili, že současné aplikace pro řízení výroby ale i velké ERP systémy mají jednu velkou nevýhodu.

Všechny procesy zde probíhají v tabulkových vazbách (zobrazovány písmeny a čísly).

Představte si, že si zapnete Váš soukromý messenger a místo nepřečtené zprávy, se Vám zobrazí změť tabulek, kde budete mít napsáno:

Jméno Nepřečtené Přečtené
Kamil Vašák Prosím o vytištění faktury. Materiál je již doplněný.
Dominik Šefl Dnes od 13:00h se koná školení vedoucích pracovníků. Na hale 5 došel materiál, prosím o doplnění.

Nebo se Vám zobrazí uživatelsky přívětivé prostředí, kde máte jména vašich přátel doplněné o jejich profilové fotky, nové zprávy jsou zobrazeny tučně a ke všemu máte skvěle fungující vyhledávač napříč vašimi kontakty.

Naprosto totožně to funguje v programech, aplikacích, které se věnují výrobnímu segmentu. Uvědomujeme si, že pro hladký chod podniku je důležité zobrazovat ta správná data v co nejkratší době (na jedno kliknutí) těm správným lidem. Ale ne zastaralou metodou, že se spousty dat uloží do nekonečných excelových tabulek. Než se v nich člověk zorientuje a naučí co který řádek zobrazuje, tak je konec dne.

Vše by mělo být pro koncové uživatele naprogramováno tak, aby se mu s aplikací pracovalo co nejjednodušeji. Aplikace je vytvořena tak, aby na pár kliknutí byl uživatel schopen vyfiltrovat podle jeho požadavků všechna důležitá data a aby za něj software udělal všechnu automatizovanou práci.

Ukázka tabulkového plánování pomocí Excelu vs. grafické plánování v Panther.

Naše aplikace nemusí ovládat pouze kvalifikovaní odborníci, vždy klademe důraz na to, že když uživatel zapne naší aplikaci poprvé, tak by s ní měl umět zacházet a normálně fungovat.

Vyberte si sami, chcete dále používat možnosti Excelu? Nebo se posunout do nejnovějších trendů průmyslu?